تغییرات کنکور 1402

تغییرات کنکور در سال اخیر

تغییرات کنکور 1402، امری که همه والدین و دانش‌آموزان منتظر اعلام آن هستند.همه ساله به علت‌های بسیار مختلف کتاب‌های درسی شامل تغییرات بسیار زیادی می‌شوند.سیستم کنکور نیز قرار است در سال 1402 دچار تغییرات گسترده‌ای شود.قرار بر این شده است که طی جلسه 843 شورای عالی انقلاب فرهنگی که به تصویب هم رسیده است،‌ کنکور 1402 2 بار در سال انجام شود.البته شنیده‌های حاکی از این است که قبلا شورای عالی انقلاب فرهنگی به فکر این بوده که تعداد کنکور سراسری را 2 بار در سال اعلام کند.اجرای این طرح بر اساس ستاد نقشه جامع علمی کشور خواهد بود.

در سال 1402 چه مراکزی می‌توانند دانشجو پذیرش کنند؟

بر اساس قانون تمامی دانشگاه‌ها، موسسات آموزش عالی دولتی، غیر دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی و تمامی مراکزی که زیر نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری اطلاعات هستند، می‌توانند دانشجو پذیرش کنند.برای رشته‌های پزشکی هم تمامی مراکز علمی و دانشگاهی زیر نظر وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی هستند می‌توانند دانشجوی پزشکی بگیرند.دانشگاه‌آزاد هم می‌تواند در رشته‌های پزشکی دانشجو جذب کند.

 

پادکست تغییرات کنکور 1402(مهدی میر صادقی)

تغییرات کنکور 1402 شامل چه مواردی است؟

تاثیر امتحانات نهایی پایه دوازدهم و تغییرات کنکور 1402

 

قرار است از سال 1402 تاثیر نمرات امتحان‌های نهایی پایه‌ دوازدهم بصورت قطعی روی نتیجه کنکور تاثیر بگذارد.قبلا اعلام شده بود که شرط معدل دانش‌آموزان در کنکور موثر است.این بار اما اعلام شد که نمره امتحان نهایی دانش‌آموزان پایه دوازدهم ،‌ به میزان 60 درصد بر روی کنکور سراسری 1402 اعمال شود.این عدد عدد بسیار بزرگی است و والدین محترم باید به شدت به فکر باشند.زیرا دیگر تنها رقابت کنکور نیست که سرنوشت ساز می‌شود، بلکه نمره امتحان نهایی دانش‌آموزان 60 درصد تاثیر خواهد داشت.این را هم بدانید که در سال 1401 نمره امتحانات نهایی پایه دوازدهم به میزان 40 درصد بر روی کنکور سراسری تاثیر خواهد داشت.عدد 40 درصد دست است که از نصف کمتر است،‌ اما یک عدد بزرگی است و می‌تواند سرنوشت کنکور دانش‌آموزان را به شدت تغییر دهد.

آیا سوابق تحصیلی در تغییرات  کنکور 1402 لحاظ می‌شود؟

بر اساس مصوبه جدید، سوابق تحصیلی دانش‌آموزان کاملا لحاظ می‌گردد.این سوابق شامل تمام دروس عمومی و تخصصی سال آخر یعنی سال 12 را شامل می‌شود که از طرف وزارت آموزش و پرورش به صورت همگانی و یکسان برای همه دانش‌آموزان کشور ارائه می‌شود است.یعنی تمام دروس پایه 12 ام بصورت کامل لحاظ می‌شوند.بر همین اساس امتحانات پایانی سال دوازدهم بصورت کاملا هماهنگ بوده و برای کل دانش‌آموزان ایران یکسان خواهد بود.وزارت آموزش و پرورش به منظور یکسان‌سازی سطح دانش‌آموزان برای ورود به دانشگاه این طرح را اجرا می‌کند.

آزمون اختصاصی در کنکور 1400 چگونه خواهد بود؟

بر اساس سال‌های گذشته دانش‌آموزان باید دفترچه آزمون اختصاصی کنکور را پاسخ بدهند.قبلا یک دفترچه دروس عمومی هم بود که از تمامی دروس عمومی سال آخر و به صورت یکسان گرفته می‌شد و یک دفترچه هم مربوط به دروس اختصاصی است که از درس‌های اختصاصی 3 سال آخر برای هر گروه آزمایشی گرفته می‌شود.بر این اساس منابع آزمون کنکور 1402 تماما و فقط از کتاب‌های درسی عمومی سال آخر و تخصصی 3 سال آخر بر اساس گروه آزمایشی مورد نظر خواهد بود. در مورد دروس عمومی هنوز جای بحث وجود دارد.البته توجه داشته باشید که دروس عمومی 3 سال آخر را مد نظر داشته باشید. زیرا ممکن است این طرح عوض شده و سوالات عمومی بجای 1 سال از 3 سال آخر بیایند.یعنی از سال 1402 میانگین وزنی در گروه‌های ریاضی،‌ تجربی، انسانی و هنر بدین صورت است که تراز دروس تخصصی در هر یک از این گروه‌ها نمره کل آزمون اختصاصی داوطلب را تشکیل خواهند داد.

معیار و سنجش در تغییرات کنکور 1402 چگونه خواهد بود؟

بر اساس طرح جدید معیار و سنجش کنکور از ترکیب نمره کل سوابق تحصیلی یا همان معدل،‌ نمره کل آزمون اختصاصی سال دوازدهم و پاسخ به سوالات کنکور خواهد بود.شورای عالی انقلاب فرهنگی ایران اعلام کرد که ضرایب دروس اختصاصی و همچنین سابقه تحصیلی دانش‌آموزان را سازمان سنجش مشخص خواهد کرد.یعنی این سازمان سنجش است که مشخص می‌کند که در هر گروه آزمایشی ریاضی، تجربی، انسانی و هنر، هر درسی چه ضریبی داشته باشد و سوابق تحصیلی هر کس چگونه لحاظ می‌شود.

تغییرات کتاب درسی برای کنکور 1402

تغییر رئیس سازمان سنجش آموزش کشور باعث تغییر در تمام ارکان آزمونگیری و شیوه¬ی پذیرش دانشگاه¬ها شده، ضوابط و قواعد سازمان سنجش آموزش کشور متناسب با جابجایی همه مسئولین دگرگون گشته.
تحولات حاصل از انقلاب قوانین سنجش و پذیرش دانشگاه¬های سراسری باعث شده که شروع اجرای آن از تغییرات کنکور 1402 به بعد باشد، برخلاف تصور تمام دانش آموزان دگرگونی‌های حاصل از تغییرات کنکور 1402 برای دانش آموزان بسیار مفید و باعث تنزیل و کاهش به شدت فراوان استرس آزمونی و هزینه¬های مرتبط با آزمون سراسری خواهد شد.
کنکور 1402 به بعد…
برخلاف خبرسازی¬های کاذب مافیای کنکور تمام جزئیات اصلاح شیوه برگزاری کنکور بر اساس خبر واصله از منصور کبگانیان که دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور است در هشت خرداد 1401 تمام منابع مالی و انسانی لازم برای دگرگونی در برگزاری آزمون سراسری تهیه و تعبیه شده.بر اساس آخرین اخبار موثق در حوزه کنکور بر خلاف جریان سازی مافیای کنکور کنکور در سال 1403 بصورت کاملا کاغذی برگزار خواهد شد.تمیز و انتخاب سوالات سوالات در کنکورهای بعد 1402 به شیوه¬ای نو در ایران و مسبوق به سابقه در اروپا،چین و آمریکا صورت خواهد گرفت.
آیا کنکور تغییر خواهد کرد؟
متناسب با بودجه هنگفت و عظیم 806 هزار میلیارد تومانی دریافت شده از سازمان برنامه و بودجه کشور توسط سازمان سنجش و آموزش کشور می¬توان اطمینان کامل را داشت که حتما این تغییرات اعمال خواهد شد همانگونه که در حال حاضر اعلام شده که 93 درصد تغییرات در سازمان سنجش آموزش کشور و و زیرساخت¬های برگزاری آزمون انجام شده

آخرین تغییرات کنکور

آیا دروس عمومی در کنکور 1402 حذف می‌شوند؟

ابراهیم سوزنچی معاون سیاستگذاری شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت که کنکور 1402 فقط شامل دروس اختصاصی خواهد بود و دروس عمومی حذف می‌شوند.البته هنوز مشخص نیست که آیا دروس عمومی حذف می‌شوند یا نه.تا چند روز آینده بصورت رسمی اعلام می‌گردد.اما با فرض اینکه دروس عمومی حذف شوند، همچنان با همان زمان آزمون ادوار گذشته باشد،‌ داوطلبان فرصت بسیار بیشتری دارند تا بتوانند آزمون دروس تخصصی خودشان را پاسخ بدهند.در اصل باید بسیار زودتر از اینها دروس عمومی حذف می‌شند. زیرا اگر قرار باشد سطح علمی داوطلبین سنجیده شود، بهتر است سطح علمی تخصصی آنها بررسی شود.

تغییرات کنکور

آیا کنکور حذف می‌شود؟

شنیده‌های رسمی حاکی از این است که کنکور حذف شدنی نیست.علت آن هم این است که هر ساله حدود یک میلیون نفر داوطلب قرار است برای 80 هزار صندلی دانشگاهی با هم رقابت کنند.این دور از تصور است که بشود فقط با معدل و نمره و … این تعداد دانشجو را انتخاب کرد.حال که خیال ما برای حذف نشدن کنکور راحت شد، پس باید با انرژی تمام برای این آزمون سرنوشت‌ساز تلاش کنیم.بهترین راه برای آماده شدن در تغییرات کنکور 1402 این است که از همین الان با یک برنامه‌ریزی درست شروع به مطالعه عمیق دروس خود کنید.بهترین زمان برای شروع آمادگی کنکور از سال دهم است. در این سال رشته تحصیلی متوسطه انتخاب می‌شود و درس‌های تخصصی نیز آغاز می‌گردند.دانش‌آموزان باید با یک برنامه ریزی درست و اصولی شروع به مطالعه عمیق درسهای این سال کنند.

برای آماده شدن در کنکور 1402 دیگر باید در این 3 سال آنقدر سطح علمی خود را بالا ببرید که در کنکور تاثیر مثبت خود را داشته باشد.همچنین در این میان وقتی سطح علمی شما بالا رفت،‌ باید تکنیک‌های اصولی تست‌زنی را نیز یاد بگیرید که بتوانید از پس آزمون تخصصی کنکور خود بر بیایید.دانش آموزان سال‌های بعد نیز باید تلاش خود را بسیار بسیار بالا ببرند. زیرا زمان بسیار با ارزشی دارند که در حال تمام شدن است. این دسته از دانش‌آموزان درست است که یکسال را از دست دادند، اما هنوز 2 سال طلایی دیگر را دارند.با یک برنامه‌ریزی دقیق وحرفه‌ای برای پایه یازدهم می‌توانند به سطح علمی مورد نظر برسند.

تغییرات کنکور 1402 همیشه وجود دارد. گاهی اوقات تغییرات شاید در ابتدا خوب به نظر نرسد، اما این را بدانید از پس هر تغییری یک اتفاق بسیار خوب در انتظار است. خیلی خوشحال هستیم که به فکر موفقیت خودتان هستید و با مقاله آموزشی تغییرات کنکور 1402 با ما همراه بودید.امیدوارم از مقاله آموزشی تغییرات کنکور 1402 نهایت استفاده را برده باشید. شما میتوانید از طریق فرم دیگاه زیر برای تغییرات کنکور 1402  نظر خود را درج کنید. در کمترین زمان ممکن پاسخگوی شما عزیزان هستیم.

سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه های سراسری شامل قانون پذیرش دانشجو در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور مصوب آبان‌ سال ۸۶و قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب مرداد سال ۹۲و قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی مصوب اسفند ۹۴ است که تغییرات انجام شده از سوی مسئولین جهت فروکش درآمد مافیای کنکور کاهش استرس داوطلبین کنکور است‌.

در ضمن هر سوالی درباره کنکور و مطالب گفته شده دارین، حتماً از یادگیری نوین بپرسین، سعی می‌کنیم تا جای ممکن جواب بدیم.

کنکور با یادگیرنوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری پست

آخرین مقالات

بودجه بندی کنکور تجربی

کنکور تجربی اکنون پرمتقاضی‌ترین و محبوب‌ترین کنکوری است که توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود. برای آماده شدن و شرکت در این رقابت سنگین و حساس،

منابع کنکور تجربی

به جرأت می‌توان گفت که هیچ آزمونی را بدون منبع مناسب، نمی‌توانید با موفقیت پشت سر بگذارید. در آزمون حساسی مثل کنکور سراسری، قطعا نقش

بودجه بندی دقیق کنکور ریاضی

همان‌طور که می‌دانید طی سال‌های اخیر، طراحان کنکور رویه نسبتاً ثابتی را برای طراحی سوالات در پیش گرفته‌اند. در دفترچه سوالات کنکور یک سری مباحث

راهنمای کامل انتخاب رشته کنکور تجربی 1402

رشته تجربی در سال‌های اخیر به‌عنوان پرجمعیت‌ترین و پرطرفدارترین رشته دبیرستان شناخته شده‌ است. زیرا فرصت‌های تحصیلی و شغلی فراوانی برای فارغ‌التحصیلان این رشته در

کنکور انسانی

کنکورهای سراسری بیشترین تعداد داوطلبان را در میان دیگر آزمون‌ها دارند. در این میان رشته انسانی با برخورداری از آینده شغلی درخشان برای داوطلبان آن

دسته بندی مقالات