کنکور انسانی

کنکور انسانی

کنکورهای سراسری بیشترین تعداد داوطلبان را در میان دیگر آزمون‌ها دارند. در این میان رشته انسانی با برخورداری از آینده شغلی درخشان برای داوطلبان آن یکی از پرجمعیت‌ترین رشته‌های کنکور سراسری محسوب‌ می‌شود.با در نظر داشتن اهمیت کنکور در زندگی تحصیلی و آینده هر دانش‌آموزی، بهتر است با آگاهی کامل از منابع، ضرایب، بودجه‌بندی، زیرگروه‌ها و حتی زمان ثبت‌نام، برای شرکت در کنکور انسانی اقدام کنید.

رشته انسانی در رابطه با بررسی رفتارهای افراد در جامعه فردی و محیط اجتماعی، همچنین عوامل انسانی مؤثر در وقایع جامعه است. با درنظر گرفتن تمام این موارد، شرکت در کنکور انسانی نیازمند اطلاعات جامع و صحیحی در رابطه با آزمون است که در ادامه به معرفی برجسته‌ترین موارد مؤثر بر کنکورانسانی می‌پردازیم.

رشته‌های کنکور سراسری

کنکور سراسری به 3 شاخه اصلی ریاضی، تجربی و انسانی تحت عنوان رشته‌های نظری، به همراه 2 رشته شناور هنر و زبان تقسیم می‌شود. در مجموع تعداد رشته‌های کنکور سراسری دارای 5 بخش اصلی است. در کنار یکی از 3 کنکور رشته نظری می‌توانید در 1 یا هر 2 کنکور هنر و زبان هم شرکت کنید.

برای ثبت‌نام در تمامی رشته‌های کنکور سراسری به یک روش می‌توان اقدام کرد که در بخش ثبت‌نام به آن می‌پردازیم. در بین کنکورهای سراسری، می‌توان به کنکور سراسری انسانی به‌عنوان یک آزمون با نتایج ایده‌آل از نظر آینده شغلی اشاره کرد. رشته انسانی دارای دروس دانشگاهی بی‌شماری از جمله وکالت، جامعه‌شناسی، روانشناسی، روزنامه‌نگاری، خبرنگاری، مدیریت و… است.

نحوه ثبت‌نام در کنکور سراسری انسانی

ثبت‌نام در رشته‌های کنکور سراسری، به‌صورت اینترنتی و در سایت سنجش (sanjesh.org) انجام ‌می‌شود. داوطلبان کنکور سراسری می‌توانند در یکی از 3 گروه انسانی، تجربی و ریاضی و در گروه زبان و یا هنر هم به همین شیوه ثبت‌نام کنند.

برای ثبت‌نام باید در بازه زمانی تعیین شده توسط سازمان سنجش، برای تکمیل فرم ثبت‌نام کنکور سراسری اقدام کنید. این کار کمی زمان‌گیر است و نیاز به‌دقت در وارد کردن اطلاعات دارد. سپس باید فرم ثبت‌نام را بارگذاری کرده و هزینه مشخص شده برای کنکور را پرداخت کنید.

لازم به ذکر است که هر کنکور مبلغ نیاز به پرداخت مبلغ جداگانه‌ای دارد. به‌عنوان مثال برای ثبت‌نام در کنکورانسانی نیاز به پرداخت مبلغ مشخصی خواهید داشت و در کنار آن برای ثبت‌نام در رشته‌های شناور زبان یا هنر هم نیاز به پرداخت مبلغ مشخص شده متفاوتی دارید.

1. شرایط عمومی برای ثبت‌نام در کنکور سراسری رشته تجربی

برای ثبت‌نام و شرکت در کنکورانسانی مانند دیگر رشته‌های کنکور سراسری، باید از شرایط عمومی لازم برخوردار باشید. این شرایط به شرح زیر هستند:

 • اعتقاد به دین مبین اسلام یا یکی از دین‌هایی که در قانون اساسی مشخص شده ‌است.
 • عدم سابقه فراماسونری و عدم عضویت در سازمان‌های غیرقانونی
 • عدم سابقه کیفری و فساد اخلاقی

2. شرایط اختصاصی برای ثبت‌نام در کنکور سراسری انسانی

علاوه بر برخورداری از شرایط عمومی برای شرکت در کنکورانسانی، شرایطی اختصاصی برای داوطلبان کنکورانسانی در نظر گرفته ‌می‌شود که به‌صورت زیر هستند:

 • برخورداری از مدرک دیپلم چهارساله نظام قدیم و یا دیپلم پایه دوازدهم نظام جدید
 • داشتن مدرک پایان تحصیل پیش‌دانشگاهی
 • دارا بودن مدرک فوق دیپلم برای شرکت در کنکور ناپیوسته کارشناسی

زمان برگزاری ثبت‌نام و مهلت ثبت‌نام در کنکور انسانی

زمان ثبت‌نام در کنکورانسانی توسط سازمان سنجش مشخص و اعلام می‌شود. همچنین مشخص کردن زمان برگزاری و اعلام نتایج کنکور سراسری انسانی هم برعهده سازمان سنجش است. بنابراین پیگیری تمامی اطلاعیه‌های این سازمان در خصوص کنکور سراسری، برای داوطلبان الزامی به‌شمار می‌رود.

با مشخص شدن مدت زمانی که برای ثبت‌نام کنکور سراسری توسط سازمان سنجش اعلام می‌شود، برخی از داوطلبان در موعد مشخص شده، موفق به ثبت‌نام نمی‌شوند. این سازمان هر سال برای کسانی که به هر دلیلی نتوانسته‌اند در کنکور سراسری ثبت‌نام کنند مهلت ثبت‌نام را برای چند روز تمدید می‌کند.

با توجه به زمان‌گیر بودن تکمیل فرم ثبت‌نام و احتمال اختلالات اینترنتی به‌دلیل حجم بالای داوطلبان، توصیه می‌شود ثبت‌نام خود را به روزهای پایانی موکول نکنید.

ضرایب دروس کنکور انسانی

در سال 1402 طبق تغییراتی که نظام آموزش و پرورش اعمال کرده، دروس عمومی از منابع کنکور حذف شدند. در نتیجه این اقدام، ضرایب دروس تخصصی هم تغییر کردند. ضریب یک درس در حقیقت نشان‌دهنده میزان اهمیت و تأثیرگذاری آن درس در نتیجه کنکور است.

طبق ضرایب اعلام شده برای کنکورانسانی در سال 1402، برای هر 8 درس تخصصی از منابع کنکور ضریب متفاوتی مشخص شده که به‌صورت زیر هستند:

 • ادبیات اختصاصی: ضریب 8
 • ریاضی: ضریب 6
 • عربی اختصاصی: ضریب 5
 • علوم‌اجتماعی: ضریب 5
 • تاریخ و جغرافیا: ضریب 5
 • فلسفه و منطق: ضریب 5
 • اقتصاد: ضریب 2
 • روانشناسی: ضریب 2

کنکورانسانی

بودجه‌بندی کنکور سراسری

بودجه‌بندی یا بارم‌بندی کنکور سراسری در واقع تعداد سؤالاتی است که توسط طراحان سؤالات کنکور، در هر درس و بخش‌های آن درس مطرح می‌شود. طبیعی است که برخی دروس نسبت به دیگر درس‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار هستند و با آگاهی از آنها برای زمانی که به‌منظور مطالعه آنها صرف می‌کنید، بهتر برنامه‌ریزی خواهید کرد.

بودجه‌بندی کنکور سراسری در واقع طبق سؤالات مطرح شده در سال‌های گذشته مشخص می‌شود. با بررسی بخش‌های پرتکرار و مهم بهتر می‌توانید از اهمیت دروس برای مطالعه آگاه شوید، به همین دلیل همواره در بحث بودجه‌بندی کنکور به معرفی سؤالات پرتکرار هر بخش از همه منابع کنکور می‌پردازند.

بودجه‌بندی دروس عمومی و اختصاصی در کنکور انسانی

رشته انسانی با برخورداری از 8 درس تخصصی یکی از سخت‌ترین رشته‌های آزمون سراسری به‌شمار می‌رود؛ زیرا نیاز به آگاهی از بودجه‌بندی و تسلط بر 8 درس برای کنکور دارد و برای هر کدام هم باید به‌صورت جداگانه برنامه‌ریزی کرد.

دروس عمومی تا سال‌های اخیر جزو منابع کنکور بوده و از بودجه‌بندی مشخصی هم برخوردار بودند. خوشبختانه در کنکور سراسری سال 1402 با حذف دروس عمومی تنها نیاز به آشنایی با بودجه‌بندی دروس اختصاصی خواهید داشت.

این بودجه‌بندی در مرحله اول کنکور 1402 که در دی‌ماه 1401 برگزار شد، 80 درصد شبیه به بودجه‌بندی سال‌های گذشته بوده است. برای کسب موفقیت در نتیجه کنکور سراسری انسانی، لازم است حتماً به بودجه‌بندی کنکورانسانی برای برنامه ریزی مطالعاتی صحیح، توجه کنید.

آشنایی با منابع کنکور انسانی

منابع کنکور در واقع دروس و کتاب‌هایی هستند که برای مطالعه هر درس تخصصی در کنکور انسانی، باید از آنها به‌عنوان مرجع بهره ببرید. در واقع منابع مطالعاتی شما کتاب‌های درسی دوران دبیرستان هستند، اما در برخی دروس، ممکن است مباحث گوناگونی از کتاب‌ به‌عنوان منبع کنکور معرفی نشده باشند و یا حتی یکی از کتاب‌ها به کلی حذف شده باشند.

به‌عنوان مثال برای درس اقتصاد فقط کتاب سال دهم را به‌عنوان منبع باید در نظر بگیرید. برای درس منطق هم نیاز به کتاب منطق پایه دهم دارید. برای آشنایی با جزئیات دقیق دروسی که لازم است از آنها مطالعه شوید، می‌توانید به بخش منابع کنکور سراسری انسانی مراجعه کنید.

مشاوره کنکور انسانی

کنکورانسانی با برخورداری از 5 زیرگروه، یکی از رشته‌هایی است که بیشترین تعداد داوطلب را در زمان برگزاری کنکور سراسری دارد. علاوه بر آن برای مطالعه صحیح، با داشتن 8 درس تخصصی و منابع و بودجه بندی‌های گسترده و گوناگونی که دارند، نیاز به یک راهنمای مطالعاتی با تجربه خواهید داشت.

برای همه داوطلبان کنکور سراسری انسانی، بهتر است حتماً از مشاوره کنکور در تمامی مراحل شرکت در کنکور بهره بگیرند. برنامه ریزی برای 8 درس تخصصی و حجم بالای آنها، زیر نظر یک مشاور کنکور حرفه‌ای بهتر و مفیدتر انجام ‌می‌شود و باید حتما مشاور شما از یکی از رتبه‌‌های برتر‌ کنکور انسانی باشد.

مشکلات مطالعاتی و زمان‌بندی مناسب برای رسیدن به سرفصل مطالعاتی مباحث برنامه ریزی شده در موعد مقرر هم، از دیگر مسائلی هستند که نیاز داوطلبان به مشاوره کنکور انسانی را پررنگ‌تر می‌کنند.

برنامه‌ریزی کنکور انسانی

برنامه‌ریزی مفید و موثر برای کنکور یکی از مهم‌ترین کارها و البته سخت‌ترین کارها محسوب‌می‌شود. برنامه‌ریزی در رشته انسانی هم به‌دلیل گستردگی مباحث مطالعاتی و تعداد بالای منابع کنکور سراسری انسانی مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد و نیازمند دقت زیادی است.

بهتر است قبل از برنامه ریزی کنکور با یک مشاور کاردان صحبت کنید. برنامه‌ریزی نیاز به مشخص کردن زمان دقیق باقی‌مانده به کنکور و تقسیم صحیح منابع به برنامه‌های هفتگی و روزانه دارد. ساعت مطالعه در روز باید مشخص باشد و البته پایبندی به برنامه‌ریزی کنکور انسانی اولین اقدامی است که باید برای انجام آن ثبات داشته ‌باشید.

نکات اساسی برنامه ریزی کنکور انسانی و راهکارهایی کاربردی برای رفع مشکلات داوطلبان در مبحث برنامه‌ریزی کنکور انسانی معرفی‌شده‌اند که می‌توانید به آن مراجعه کنید.

رشته‌های زیرگروه در رشته انسانی

رشته‌های دانشگاهی کنکور انسانی، به 5 زیر گروه اصلی تقسیم می‌شوند. در این بخش از مبحث کنکور انسانی، برای آشنایی و انتخاب زمینه شغلی مورد علاقه خود، به معرفی برجسته‌ترین رشته‌ها در هر زیر گروه می‌پردازیم. ناگفته نماند رشته‌های حقوق، روانشناسی و حسابداری پرطرفدارترین رشته‌های کنکور سراسری انسانی هستند.

1) زیر گروه شماره 1 در رشته انسانی

 • در مقطع کاردانی: آموزش دینی و عربی، کاردانی امور تربیتی، کاردانی امور دولتی، تربیت معلم قرآن کریم و تربیت مبلغ قرآن کریم، کاردانی حقوق قضائی، کاردانی خدمات اداری و کاردانی آموزش زبان و ادبیات فارسی
 • در مقطع کارشناسی: آموزش الهیات، زبان عربی و ادبیات فارسی، ایران‌شناسی، فلسفه، مترجمی زبان عربی، معارف اسلامی و مشتقات آن، علوم قضائی، تربیت مروج سیاسی حقوق، زبان و ادبیات ترکی آذری و عربی، تاریخ تمدن ملل اسلامی، علوم قرآن و حدیث و فرهنگ و معارف اسلامی
 • در مقطع کارشناسی‌ارشد: کارشناسی‌ارشد علوم قضائی، معارف اسلامی و حقوق و کارشناسی‌ارشد معارف اسلامی و ارشاد

2) زیر گروه 2 در کنکور انسانی

 • در مقطع کاردانی: کاردانی آموزش مطالعات اجتماعی
 • در مقطع کارشناسی: امنیت اطلاعات، امنیت نرم، روزنامه‌نگاری، علوم فنی امنیت، امنیت بین‌الملل، آموزش علوم‌اجتماعی، مددکاری اجتماعی، علوم ارتباطات اجتماعی، مردم‌شناسی، برنامه‌ریزی اجتماعی و تعاون و پژوهشگری امنیت

3) رشته‌های موجود در زیرگروه شماره 3 کنکور انسانی

 • در مقطع کاردانی: کاردانی هتل‌داری، مدیریت صنعتی، روابط کار، گردشگری، امور مالی و مالیاتی، امور بانکی، کاردانی اشتغال، اقتصاد و بهره‌وری، امور فرهنگی، بیمه، حسابداری، مدیریت بازرگانی و کاردانی مدیریت گمرکی
 • در مقطع کارشناسی: حسابداری، اقتصاد، مدیریت امور بانکی، مدیریت بازرگانی، مدیریت مالی، مدیریت بیمه اکو، فناوری اطلاعات و ارتباطات، امنیت اقتصادی، مدیریت دولتی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت و بازرگانی دریایی، کارشناسی هتل داری و مدیریت بیمه

4) رشته‌های زیرگروه 4 در کنکور علوم انسانی

 • مقطع کاردانی: کاردانی علوم انتظامی و کاردانی باستان‌شناسی
 • مقطع کارشناسی: باستان‌شناسی، علوم‌سیاسی، آمار، آموزش جغرافیا، آموزش تاریخ، تاریخ، جغرافیا، زبان‌شناسی، علوم انتظامی، تاریخ اسلام

5) رشته‌های زیر گروه شماره 5 در کنکور سراسری انسانی

 • مقطع کاردانی: کاردانی آموزش و پرورش ابتدایی، کاردانی علوم اطلاعات و دانش‌شناسی، کاردانی علوم ورزشی، کاردانی آموزش و پرورش کودکان، کاردانی مربی کودک
 • مقطع کارشناسی: روان‌شناسی، علوم‌تربیتی، علوم ورزشی، آموزش ابتدایی، آموزش تربیت‌بدنی، علم اطلاعات و دانش سیاسی، مشاوره، آموزش مشاوره و راهنمایی، مطالعات خانواده

در پایان

کنکور انسانی از پرجمعیت‌ترین و سخت‌ترین کنکورهای سراسری محسوب می‌شود. لذا برای آشنایی بیشتر با آن به معرفی ضرایب دروس متفاوت و منابع کنکور سراسری انسانی پرداختیم. همچنین در این مطلب سعی شد زیرگروه‌های رشته انسانی به‌عنوان 5 زیر گروه اصلی به‌صورت اجمالی معرفی شوند.

محبوب‌ترین رشته‌های دانشگاهی کنکور انسانی روانشناسی، حقوق و حسابداری هستند. دیگر رشته‌های زیرگروه هم طبق علاقه هر داوطلب انتخاب می‌شوند و خوشبختانه آینده شغلی خوبی در انتظار داوطلبان کنکور رشته انسانی در هر زیرگروهی است.

با آگاهی از دروس و زیر شاخه‌های کنکور سراسری انسانی، برای ثبت نام در این کنکور و یا همراه با رشته‌های شناور در کنار آن می‌توانید از طریق سایت سنجش اقدام کنید. همچنین با مطالعه مطالب ارائه شده درباره کنکور انسانی، با اهمیت برنامه‌ریزی برای 8 درس تخصصی و متنوع این رشته آشنا خواهید شد.

بهتر است بدانید برنامه‌ریزی مؤثر در این رشته نیازمند شرکت در جلسه مشاوره کنکور انسانی است که قبل از شروع مطالعه خود بهتر است از آن بهره بگیرید.

 با مطالعه عمیق منابع، اصولی بودن برنامه‌ریزی کنکورانسانی، استمرار داشتن در هدف گذاری، ثبت هدف‌ها و رعایت تمام نکات مهم در بحث برنامه‌ریزی و مطالعه دروس تخصصی بی‌شک به نتیجه مورد انتظار خود از کنکور انسانی می‌رسید.

جهت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با همکاران ما در یادگیری نوین تماس بگیرید.

کنکور با یادگیرنوین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اشتراک گذاری پست

آخرین مقالات

بودجه بندی کنکور تجربی

کنکور تجربی اکنون پرمتقاضی‌ترین و محبوب‌ترین کنکوری است که توسط سازمان سنجش برگزار می‌شود. برای آماده شدن و شرکت در این رقابت سنگین و حساس،

منابع کنکور تجربی

به جرأت می‌توان گفت که هیچ آزمونی را بدون منبع مناسب، نمی‌توانید با موفقیت پشت سر بگذارید. در آزمون حساسی مثل کنکور سراسری، قطعا نقش

بودجه بندی دقیق کنکور ریاضی

همان‌طور که می‌دانید طی سال‌های اخیر، طراحان کنکور رویه نسبتاً ثابتی را برای طراحی سوالات در پیش گرفته‌اند. در دفترچه سوالات کنکور یک سری مباحث

راهنمای کامل انتخاب رشته کنکور تجربی 1402

رشته تجربی در سال‌های اخیر به‌عنوان پرجمعیت‌ترین و پرطرفدارترین رشته دبیرستان شناخته شده‌ است. زیرا فرصت‌های تحصیلی و شغلی فراوانی برای فارغ‌التحصیلان این رشته در

کنکور انسانی

کنکورهای سراسری بیشترین تعداد داوطلبان را در میان دیگر آزمون‌ها دارند. در این میان رشته انسانی با برخورداری از آینده شغلی درخشان برای داوطلبان آن

دسته بندی مقالات